piątek, 24 grudnia 2010

Mazzoll & Arhythmic Perfection - "A", 1995

To była jedna z niewielu płyt jazzowych, jakich we wspomnianych latach 90. słuchałem. Choć trudno nazwać te muzykę po prostu jazzem. Wtedy nurt yassowy wydawał mi się rewelacją, teraz, jak posłuchałem choćby trochę Mingusa, już nie, ale ta płyta - nagrana przez Mazola z towarzyszeniem bydgoskich all stars - to chyba najlepsze, co po nim pozostało. Byliśmy wtedy 15 lat młodsi, głupsi i piękniejsi.

"Yass" was the name of a very specific style in Polish underground of the 1990s: it combined jazz setting and timing, rock ethics and punk approach. Not too dissimilar to what Charles Mingus did some time earlier; yet this genre-defining 1994 recording from the revered club "Mozg" in Bydgoszcz is an instant classic (and an elusive one, since there have been no reissues since then). Grab it and dig it.

7 komentarzy:

karlt pisze...

hi, could you please re-upload ewa demarczyk's live 1979 pt 1?

this is the original post w/broken link:

http://panmietek.blogspot.com/2008/06/ewa-demarczyk.html

thanks !

mietek pisze...

i'll do my best to locate the cardboard box containing this CD.

mietek pisze...

new link to ewa demarczyk: http://www.mediafire.com/?ff8kkut4tx3aei4

Anonimowy pisze...

Pamietam doskonaly koncert zespolu przed wystepem Fred Frith Quartet w bydgoskiej filharmonii...naprawde chlopaki sie niezle rozkrecili.Swietny byl fragment gdy wykorzystana zostala dzwiekowo maszyna do pisania:)Bardzo to byly przyjemne Andrzejki-chociaz 10 godzin przed koncertem wyladowawszy w Bydgoszczy czas zabic bylo trudno ;)
s.... ;)

karlt pisze...

big thanks my man !

and long live ewa

pod wulkanem pisze...

Pan Mietek ma nosa nie od parady. Gdybym miał wskazać jedną jedyną, najważniejszą dla mnie płytę wydaną w Polsce po 1989 roku, to byłaby nią właśnie ta. To było pierwsze uderzenie świeżego powietrza, potem przyszła fala uderzeniowa. Dopiero po tej płycie trafiłem na koncert tria Miłość w Poznaniu i zdziwiłem się, że ktoś potrafi jeszcze grać z siebie, z trzewi, nie pod publikę. Mazzoll to konsekwentny artysta, podobno za nie długo wraca na scenę z nowym materiałem. Na razie polecam:
http://www.myspace.com/mazzoll/videos

Wojciech Kubisz pisze...

Poproszę o nowy link.. niestety ten nie działa

Dziękuję!