piątek, 5 września 2008

Jazz Jamboree 1961

No wiem, że miała być Warszawska Jesień, wiem. Chwilowo trochę dżezu będzie. Niby tej muzyki nie lubię, ale raz na 10 lat cuś mnie weźmie i o dziwo mi się podoba ten, cytując film "The Commitments", muzyczny onanizm.
Trzy nagrania z "płyty długogrającej drobnorowkowej" z kroniką dźwiękową wspomnianego Dżez Dżembory. Swoją drogą to bardzo ciekawa płyta, pokazująca walkę starego z nowym - przeplatają się tu dżez tradycyjny i burżuazyjne nowinki. Ponieważ "udostępniam" tylko to, co lubię, pominę te nowoorleańskie wyziewy i do dzieła.
Moi drodzy, trio Komedy niespodziewanie gra taki cool jazz (utwór "To albo to", tu podpisany po angielskiemu "This or This"), że od razu poczujecie się jak w filmie "Pingwin". Dalej - Jazz Outsiders to zespół Ptaszyna Wróblewskiego (super gość, uwielbiam go), z Sadowskim na fortepianie. Kompozycja Ptaszyna "Nineteenager's Riff" to ognisty, adderleyowaty numer. Myślę, że gdyby więcej ludzi zrzynało z Adderleya, to świat byłby lepszy. I na koniec "Drążek" Kalwiński. Tak, to jest człowiek. Jeszcze paru innych zacnych przedstawicieli gatunku homo sapiens z nim gra - niejaki Sadowski na fortepianie, S. Otałęga na basie i W. Schoenborn (eee, jak tutaj wstawić umlaut?) na bębnach - jego kompozycję pod wszystko mówiącym tytułem "Jazz 61".
Proszę się częstować - Mediafire, 42 Mb.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hm..... a co to jest, co prezentujesz? Jakbyś cos więcej napisał co to za materiał, gdzie to można znaleźć to byłoby miło.

mietek pisze...

to są nagrania z tej płyty:
http://www.winyle.kppg.netiz.pl/lista.php?firma=53&ruch=100&plyta=7106#plyta

moha pisze...

great! thanks! (vol.1,vol.3 aren't available?)

jaro pisze...

Szukajcie a znajdziecie... , no i w końcu znalazłem muzykę, którą grał Stanisław „Drążek” Kalwiński. Sam nie wiem, czy on jeszcze żyje. Znalazłem na innej witrynie fotografię z koncertu w Nowej Hucie z lat 60, ale fotografia chyba źle opisana. W każdym razie, „piękny dwudziestoletni” na saksie, to chyba on. Kapela „Drążka” grała w przerwach spektaklu Cricot 2, „Mątwa” w 1956 w Domu Plastyków. Może ktoś więcej wie o „Drążku”.