wtorek, 16 marca 2010

Ars Nova - El Llibre Vermell (1991)

Było już wcześniej, ale ze złym linkiem. Teraz naprawione.
Mam niejasne podejrzenia, że to właśnie ta płyta była początkiem lawiny, w której później wydarzyły się i "Fronda", i kato-rock lat 90. Na pewno jej fanem był Budzyński; a myślę, że tekst na okładce płyty, o odkrywanej na nowo duchowości średniowiecza, później czytałem dziesiątki razy w "Brulionie" i piśmie na F, tylko że pod innymi tytułami i pisany przez innych autorów.
Rzecz jest, proszę państwa, genialna. Pieśni pielgrzymów do klasztoru Montserrat, gdziekolwiek on się znajduje. Podobnie grali wtedy Dead Can Dance, tylko że gorzej. A te pieśni też słyszałem już w innych wersjach, ale z takim wyczuciem jak zespół Jacka Urbaniaka, to nikt nie zagrał. (Radzę też zwrócić uwagę na typowo rockową dramaturgię płyty.)
Ma ten kompakt mój kolega i od 10 lat obiecuje mi zrobić kopię. Jest to niestety taka muzyka, że tylko w lossless; no, ale jak nie ma, to póki co muszą nam wystarczyć pliki mp3 320 dostarczone przez czytelnika o ksywie Er. Pomyślcie o nim z wdzięcznością słuchając tej muzy: tutaj albo tutaj, a najlepiej od razu do Mediafire.

FLAC!!!


Songs of the pilgrims to the Montserrat monastery performed by the brilliant Ars Nova (see the previous post). It is the best version of these songs I've heard. Dead Can Dance would kill to sound like this. While listening to this album, pay attention to the perfectly r'n'r-like track sequencing, sides A and B and stuff: to be found here or here or here, cuz the CD is way long out of print.


6 komentarzy:

pwl_b pisze...

Piękne! Wielkie dzięki!

Antek pisze...

Okladka i wiecej: http://www.arsnovapolonia.eu/
Ozłocę kazdego za up z "W dzien bozego narodzenia - koledy staropolskie" Lucja Prus + Ars Nova.
Ta muzyka towarzyszyla mi i bliskiej mi osobie, ktora juz odeszla podczas naszych ostatnich wspolnych swiat...

polskiecd pisze...

Witam. http://hotfile.com/dl/89670632/baea9b4/El_Llibre_Vermell.rar.html w Flac z skanami.R&R,irp. :-)

mietek pisze...

dzięki!!!

Anonimowy pisze...

dziękuję! link na hotfile szczesliwie działa

mietek pisze...

a to faktycznie niespodziewanka. pozdrawiam!